Међународни дан борбе против вршњачког насиља

Објављено четвртак, 25 фебруар 2021 Аутор Даниела Главонић

Међународни дан борбе против вршњачког насиља се обележава сваке године, последње среде у фебруару, под називом „Дан розе мајица“. А све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлс МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде." Ове године обележавамо га 24. фебруара. Обележавање овог дана има за циљ промовисање толеранције, емпатије, поштовања различитости, развијања сарадње и оснаживање за ненасилно решавање конфликата, односно развијање свести о постојању проблема вршњачког насиља.

Будући да смо у овом моменту у обавези да се придржавамо превентивних мера услед пандемије Корона вируса, ученици наше школе су вај дан обележили активностима током целе недеље.  Ученици нижих разреда су своје доживљаје на ову тему приказивали цртежима и тиме на симболичан начин послали поруке љубави и толеранције. Ученици виших разреда су на часовима одељењског старешине, као и на часовима грађанског васпитања разговарали на тему вршњачког насиља (Шта се назива вршњачким насиљем или злостављањем? Како се манифестује вршњачко насиље? Дали сам и ја био/била у сутуацији да чиним/трпим насиље? Шта вршњаци могу да ураде како би били подршка једни другима? Шта за нас значе појмови толеранција и дискриминација? нека су од питања на које смо покушали да дамо одговор).

На часовима грађанског васпитања ученици су погледали едукативне кратке филмове на ову тему.